Pripreme zahtijevaju velike napore kako bi borac bio spreman za izlazak na borilište tehnički, fizički i mentalno.
Sav taj trud može biti uništen ako se borac ne uspije kvalitetno oporaviti u satima poslije vaganja i prije početka borbe. To znači da ono što unosite u tijelo u tom kratkom periodu može značajno uticati na ishod meča. Vrijeme između vaganja i borbe varira, tako da se u većini amaterskih borbi vaga održava na dan natjecanja, dok drugi mogu imati do 36 sati prije početka meča, što je uobičajenije u profesionalnim vodama.
Stoga, prehrambena strategija ovisi od slučaja do slučaja ovisno o vremenu između vaganja i borbe. Ostale faktore, poput broja i trajanja rundi trebalo bi isto uzeti u obzir. Oni koji rade manje rundi u kraćem trajanju ne trebaju toliko energije kao oni koji se bore na 12 rundi po 3 minute i ne bi ni trebali konzumirati toliko hrane.
Nutricionist Marc Fell ponudio je pet jednostavnih savjeta koji će poslužiti unosu prave vrste energije u pripremi za borbu.
1. UNOS UGLJIKOHIDRATA
Boks je klasificiran kao sport visokog intenziteta s prekidima, a ugljikohidrati predstavljaju glavni izvor energije tijekom borbe. Stoga, kod unosa hrane u tijelo nakon vaganja važno je da hrana sadrži visok udio ugljikohidrata kako bi podigli razinu glikogena u mišićima koji će se koristiti tokom borbe. Hrana poput pahuljica s puno šećera, bijela riža/tjestenina, bijeli kruh i slatki snack poput Jaffa keksa ili jogurta trebali bi biti uključeni u obroke prije borbe zato jer su puni ugljikohidrata s visokim glikemijskim indeksom. Unošenje jako masne hrane trebalo bi izbjegavati jer ne pruža energiju potrebnu za borbu i može uzrokovati bolove u trbuhu, odnosno grčeve. Isto tako, u satima prije borbe trebalo bi izbjegavati hranu bogatu vlaknima jer ona pokreće veću aktivnost crijeva i može izazvati gubitak tekućine i potjerati na veliku nuždu.
- TAJMING
Vrijeme unošenja obroka bogatih ugljikohidratima također je vrlo bitno. Posljednji ugljikohidratima bogati obrok trebali bi konzumirati tri do četiri sata prije zakazane borbe. Time ostavljate dovoljno vremena za probavu. U posljednjih par sati prije meča, ili ako između vage i borbe imate dva sata ili manje, preporučuju se lakše probavljivi ugljikohidrati poput slatkiša, glukoznog gela, banana ili tekućina kako bi tijelo nahranili energijom. Također je bitno početi s unosom hrane odmah nakon vaganja, tako da bi se priprema obroka trebala obaviti prije izlaska na vagu.
- ODABERITE PRAVU KOLIČINU
Ukupno vrijeme unosa ugljikohidrata ovisit će o vremenu između vaganja i borbe. Ako imate više od 24 sata između vaganja i borbe cilj bi vam trebao biti unos 8-10 grama ugljikohidrata na kilogram tjelesne težine. Primjerice, borac od 60 kilograma trebao bi pojesti 500 grama ugljikohidrata. Ovaj iznos trebao bi biti podijeljen u više obroka i užina tokom dana i dat će tijelu dovoljno energije za meč od 8 do 12 rundi. Ako je vaga na dan borbe ovolika količina neće biti praktična, tako da su preporučene manje količine s 2 grama ugljikohidrata na kilogram tjelesne težine 3-4 sata prije borbe. Za orjentaciju, otprilike 50 g ugljikohidrata sadrže: 5 velikih kašika basmati riže, 4 Jaffa keksa, tanjur graha, 2 banane, srednja zdjela slatkih pahuljica.
- PIJTE VODE
Preporuča se konzumiranje pola litre tekućine uz svaki obrok u vremenu prije borbe. To uključuje običnu vodu, sportska pića i niskokalorična pića s elektrolitima. Tradicionalna sportska pića dobra su za hidrataciju jer sadrže elektrolite i 20-40 grana ugljikohidrata koji će pomoći prehrani tijela. Niskokalorična sportska pića mogu pomoći bolje hidrataciji od vode zbog toga što sadrže elektrolite. Unos tekućine treba početi odmah poslije vaganja i borci bi trebali nastaviti piti u malim gutljajima između obroka. To je puno važnije u slučaju da se borac morao dehidrirati kako bi se spustio na težinu.
- KOFEIN
Jedan dodatak prehrani koji bi mogao biti koristan u vremenu prije borbe je kofein. On može učiniti da se fizički napor učini lakšim nego što zaista je. Kofein se može konzumirati 30-40 minuta prije borbe. Za borca od 50 kilograma 150 mg kofeina bilo bi prikladno. Za svaki slučaj, ako konzumirate kofein provjerite pravila.
Prije uključivanja ovih savjeta u prehrambenu strategiju pred borbu, provjerite koja hrana i količina vama osobno odgovaraju kako bi bili sigurni da će vaša izvedba biti maksimalna. To bi se trebalo isprobavati tokom treninga i prilagođavati u skladu sa potrebama.
Izvor: croring.com/boxingscene.com